ENGLISH

Zeytin Ağacı


Yazları kurak kışları ılımlı ve yağışlı geçen özellikle Akdeniz bölgesi iklimine uyum sağlamış Zeytin ağacının (Oleaeuropea) meyvesidir. Tek çekirdekli bir meyve türü olan zeytin, meyve olarak tatlandırıldıktan sonra yiyecek olarak tüketilmekle birlikte içeriğinde bulunan yağ besin maddesi olarak insanoğlunun beslenme zincirinde oldukça önemli bir yere sahiptir.


Zeytin ağacı, çalı özellikli ve yaprak dökmeyen bir bitkidir. Dal yüksekliği 20 metreye ulaşabilen zeytin ağacı dalları dikensiz, yaprakları karşılıklı dizilimde ve (üst yüz) yeşil ve (altyüz) kadifemsi gümüş renginde ve mızrak formatında sivri yapılıdır. Zeytin ağacının 2000 yıl kadar yaşadığı belirlenmiştir. Bahar aylarında yaprak saplarından açan zeytin çiçekleri beyaz ve sarı renklerindedir. Zeytin Ağacı gövdesi, yağlı dokusu nedeni ile çürümeyen özelliktedir.


Olgunlaştığında siyaha yakın mor renk alan zeytin yeşil renktedir. Erken hasat dönemlerinde yeşil zeytinden çıkan yağ az olmakla birlikte kan yağlarımız ile kalp ve damar sağlığı bakımından çok değerli bileşenleri daha fazla içermekte olduğunda görüş birliği bulunmaktadır.Fotoğraf Galerisi

Ayasaranda Ayasaranda Ayasaranda Ayasaranda Ayasaranda